Hızır Basın

Sayfa Adresi : https://www.hizirbasin.com/haber-detay/1028_ayakkabicilar-sitesi-nin-saraylisi-sarayli-ustalar

YAŞAM

Tümü

Ayakkabıcılar Sitesi’nin saraylısı Saraylı ustaların yanında yetişen İbrahim Usta’nın yemekleri LEZZET DÜŞKÜNLERİNİ buluşturuyor

(1 Yil, 6 Ay önce) 0 Yorum
İzmir'de köklü geçmişe sahip esnaf lokantalarının yeri bir başkadır. Geleneksel Türk yemeklerinin birçok çeşidinin bulunabildiği esnaf lokantaları kabuğunu değiştirse de hala gözlere ve midelere ziyafet çekiyor. Esnaf lokantaları görsel sunumdan çok damak zevkine hitap eder. Esnaf kesimi, yemeğin sadece bir ihtiyaç değil, mutluluk verici bir eylem olduğunu bilir. İzmir, 8 bin 500 yıllık tarihi, 36 uygarlığa ev sahipliği yapmış zengin coğrafyasıyla olağanüstü bir mutfak kültürüne sahip olan, Batı Anadolu'nun kadim kentlerinden biridir.

İzmir mutfağı; Orta Asya'dan ve Kafkaslardan gelen kültürüyle, Anadolu, Selçuklu, Osmanlı ve Akdeniz mutfağıyla bütünleşen bir mutfaktır. Esnaf lokantaları da bu zenginliğin çok önemli parçalarından biridir. Esnaf lokantaları, Ahilik anlayışının yön verdiği usta çırak ilişkisiyle uzun yıllardır varlıklarını sürdürmektedir. Yerli ve yabancı müşterilerinin çok olduğu, geleneksel lezzetlerini yıllardır korudukları, müdavimlerinin çok olduğu ve geleneksel hizmet anlayışına sahiptir.

2006'da ise Işıkkent Ayakkabıcılar Sitesi'nde Atatürk büstünün yanında, meydan durağında Anadolu Sofrası İbrahim Usta esnaf lokantasını açmış. Özenle seçilmiş ürünlerle, sağlıklı ve hijyenik mutfakta hazırlanan lezzet şölenine, eşsiz tarif ve lezzetlerle Anadolu Sofrasında Türk ve Osmanlı Mutfağının doyumsuz lezzetlerini tadabilirsiniz. Günlük Türk mutfağının enfes lezzetlerinin sunulduğu günlük 30 çeşit yemek çıkmaktadır. Anadolu Sofrası'nda günlük et ve sebzelerle hazırlanan lezzetli yemekler, odun ateşinin enfes kokusuyla mühürlenmektedir. Lezzetlerinin sırrını sorduğumda, kaliteli malzeme kullanmaları, kara fırında uzun pişirme süreleri ve ustalık el lezzeti olduğunu belirtiyorlar. Bütün yemekler kara fırında ortalama 4 saat pişirilmekte. Kuru fasulyeyi 5 saatte pişiriyorlar.

 

Anadolu Sofrası'nın Antep usulü kelle paça çorbasında ayak suyu kullanmaktadır. Kuzu kellesi önceden haşlanarak liflenir. Çekilmiş kapya biber, limon, tuz karabiber ile uzun süre kaynatılmaktadır. Tatlı olarak havuç dilim Antep baklavası, tereyağlı, kara fırında özel tarif ile lokantanın spesiyallerinden fırın sütlaç ve Kemalpaşa tatlısı tercih edebilirsiniz.
Son söz; İzmir mutfağının birçok kültürden etkilenmesi, bu mutfağın asimile olmasına değil, zenginleşmesine vesile olmuştur. Anadolu Sofrası gerçek anlamda bir Anadolu sofrasıdır. Başta İbrahim Usta olmak üzere Anadolu Sofrası ailesini kutluyorum.

LEZZET DURAKLARI/ SEZER ALTAN


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

0
0
0
0
0
0
0

YORUM YAZ

YORUMLAR

Bu habere daha önce yorum yapan olmadı.
Şimdi ilk yorumu sen yaz.!
ARŞİV
KARİKATÜR KÖŞESİ
ANKETLER
Serdar SANDAL 'DAN memnun musunuz?
Bu ankete toplam 1 kişi katıldı.