Hızır Basın

Sayfa Adresi : https://www.hizirbasin.com/haber-detay/1125_kanada-da-kamyoncular-baskente-yurudu-basbakan-tru

DÜNYA

Tümü

Kanada'da Kamyoncular Başkente Yürüdü, Başbakan Trudeau Kaçtı!

(17 Ay, 13 Gün önce) 0 Yorum
Kanada'da sınır ötesi taşımacılıkta koronavirüs aşısı zorunluluğuna tepki gösteren kamyoncuların başlattığı eyleme binlerce kişi katıldı. Başbakan Justin Trudeau ile ailesi güvenlik gerekçesiyle gizli bir yere götürüldü.

Kanada'da yüzlerce kamyoncu, ABD sınırını geçmek için gereken aşı zorunluluklarına karşı protesto olarak başlayan ve 'Özgürlük Konvoyu' adını verdikleri gösteri kapsamında kamyonlarını başkent Ottawa'ya sürdü.

 

Trudeau, birkaç gün önce, kamyoncuları 'küçük bir azınlık' olarak nitelendirmişti.

 
 

Trudeau ve ailesi kentten ayrıldı

 

Trudeau ve ailesi kentten ayrıldı
 

 

Kanada güvenlik güçleri, artan güvenlik endişeleri nedeniyle Başbakan Justin Trudeau ve ailesini ikametgahlarından alarak başka bir yere götürdü.

 

Eyleme kamyonları ile katılan sürücülerin yanı sıra onlara destek veren binlerce kişi de Ottawa’daki federal parlamento binası önünde toplandı.

 

Ottawa’da eksi 35 dereceye düşen aşırı soğuğa rağmen cuma gecesinden itibaren parlamento bölgesine protestoculara, çevre kentlerden katılımlar da devam ediyor.

 

Ottawa polisinin gün içinde yaptığı açıklamalara göre, protestocu kamyon sürücülerinin sayısı 2 bini geçerken, onlara destek veren halkın katılımıyla bu sayı 10 bini aştı.

 

Eylem nedeniyle Toronto başta olmak üzere bazı şehirlerden Ottawa’ya yüzlerce ilave polis görevlendirildi.

 

 

Hareket, farklı grupları bir araya getirdi

 

Hareket, farklı grupları bir araya getirdi
 

 

Başlangıçta federal hükümeti kamyon sürücüleri için getirdiği zorunlu aşı uygulamasından vazgeçirmek için planlanan bir eylem, tüm halk sağlığı önlemlerine karşı daha büyük bir harekete dönüştü.

 

Birçoğu kamyon sürücüsü olmayan grup, hükümete salgınla ilgili kısıtlamaları sona erdirmesi ve 'normale' dönmesi için baskı yapmaya hazır olduklarını söyledi.

 

Kalabalıktaki çok sayıda bayrak, baskıcı yönetimine son verilmesi çağrısında bulunan farklı grupların görüşlerini yansıttı. Protestocuların çoğunluğu Kanada bayrakları sallarken, bazıları aşı karşıtı çevrelerde kullanılan 'Kendiniz Düşünün' yazılı pankart taşıdı.

 

Kalabalıkta, genellikle ırkçı ve aşırı sağ unsurlarla ilişkilendirilen konfederasyon bayrağı görülürken, yerli göstericiler de Mohawk savaşçı bayrağı ile Metis Nation'ın bayrağını dalgalandırdı.

 

Kamyon sürücülerinin protesto eylemini başlatan Tamara Lich, sosyal medyadan canlı yayınladığı videolarında, göstericilerin istediklerini alana kadar Ottawa'yı terk etmeyeceklerini söylerken, insanları yasalara uymaya ve sorun çıkarmamaya çağırdı.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

0
0
0
0
0
0
0

YORUM YAZ

YORUMLAR

Bu habere daha önce yorum yapan olmadı.
Şimdi ilk yorumu sen yaz.!
ARŞİV
KARİKATÜR KÖŞESİ
ANKETLER
Serdar SANDAL 'DAN memnun musunuz?
Bu ankete toplam 1 kişi katıldı.