Hızır Basın

Sayfa Adresi : https://www.hizirbasin.com/haber-detay/1208_erdogan-dan-montro-ve-elektrik-aciklamasi-alinan-k

TÜRKİYE

Tümü

Erdoğan'dan Montrö ve Elektrik açıklaması! Alınan kararları dünyaya duyurdu...

(2 Ay, 20 Gün önce) 0 Yorum
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısı sonrası flaş açıklamalarda bulundu. Rusya - Ukrayna kriziyle ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Montrö Sözleşmesi’nin boğazlardaki gemi trafiği konusunda ülkemize verdiği yetkiyi krizin tırmanmasının önüne geçecek şekilde kullanma kararındayız." dedi. Öte yandan Erdoğan elektrik tariflerindeki yeni düzenlemeyi de açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle; Sözlerime milletimizin ve tüm İslam aleminin dün gece idrak ettiğimiz mübarek Miraç gecesini tebrik ederek başlamak istiyorum. Türkiye 28 Şubat 1997 tarihinde darbeler silsilesini yeni bir yüzüyle tanışmıştır. 28 Şubat darbesi tarihimizin kara sayfalarındandır. TSK artık darbeyle, cuntayla, bildiriyle değil, sınırlarımızı korumadaki güçlü duruşuyla gündem olmaktadır.

 

Dünyanın bir süredir köklü bir değişim sürecinden geçtiğini her fırsatta ifade ediyoruz. Küresel yönetim sistemi çökmektedir. Kendi refahları dışında hiçbir şeyi önemsemeyenlerin kirli yüzleri artık tüm çıplaklığıyla ortadadır. 

 

"TÜRKİYE BÖLGESİNDE BARIŞI İSTİYOR"

 

Sorunun tarafı hatta sebebi olan ülkelerin aynı zamanda BMGK'daki hakemlik mevkiinin de sahipleri olmaları işleri içinden çıkılmaz hale getiriyor. Şu hususun altını kalın çizgilerle çizmek isterim. Türkiye bölgesinde barışı isteyen ülkedir. Her ikisini de dost olarak gördüğümüz Ukrayna ve Rusya'ya diyalog çağrısında bulunduk, arabuluculuk teklif ettik. Maalesef sonuçta korkutan oldu ve 24 Şubat'ta silahlar patladı. Böyle bir tablonun ortaya çıkmasından dolayı üzüntülüyüz. Ukrayna'daki 20 bin vatandaşımıza ikazlarımızı yaptık. Hava trafiğinin kapanması üzerine otobüslerle tahliye işlemini başlattık. 5 bin vatandaşımız Ukrayna topraklarından ayrılarak ülkemize ve diğer ülkelere geçmiştir.

 

MONTRÖ AÇIKLAMASI

 

Montrö Sözleşmesi’nin boğazlardaki gemi trafiği konusunda ülkemize verdiği yetkiyi krizin tırmanmasının önüne geçecek şekilde kullanma kararındayız. Kendi milli çıkarlarımızdan elbette ödün vermeyeceğiz ama bölgesel ve küresel dengeleri de ihmal etmeyeceğiz. Bunun için ne Ukrayna'dan ne Rusya'dan vazgeçmeyeceğimizi söylüyoruz.

 

Bedeller ödedik, kayıplar verdik. Canımız acıdı ama hamd olsun asla yere kapaklanmadık. Asla hedeflerimizden şaşmadık. Asla duruşumuzu bozmadık. Her engeli aştık, her saldırıyı püskürttük, her projemizi hayata geçirdik. Ülke ve milletçe biraz daha sabra ihtiyacımız var. Yılın tamamını büyüme ile kapattık. G20 ve OECD ülkeleri arasında en yüksek büyüme oranını elde eden ülke biz olduk. İşsizlik oranını 11,3'e gerilettik. Enflasyon sorununu süratle çözmekte kararlıyız. Yaz aylarıyla birlikte önemli ölçüde enflasyon sorununu da kontrol altına almış olacağız.

 

ELEKTRİK TARİFESİ

 

Meskenlerdeki günlük 8 kilovat saati aylık 240 kilovat saati yükseltilmiştir Böylece tüketimine göre faturalarda net yüzde 8 ile yüzde 14 oranında bir indirim sağlanmış olmaktadır. Ticarethane statüsündeki elektrik abonelerinin günlük 30 kilovat saate, aylık 900 kilowatt saate kadar tüketimi olan ilk dilimine yüzde 25 indirim uygulanacaktır. Yaz aylarıyla birlikte günlük hayatında sıkıntıya sokan enflasyon sorununu da kontrol altına alacağız.

 

Öğrencilere ve araştırmacılara TÜBİTAK'ta sağladığımız burslarda ciddi iyileştirmeler yapıyoruz. Lisans öğrencilerine verdiğimiz bursu 1250 liraya çıkarıyoruz. TÜBİTAK'tan, yüksek lisans öğrencileri 3000-4250, doktora 5500-7500, doktora sonrası araştırmacılar 7500-10 bin liraya kadar aylık burs alabileceklerdir. Stajyer araştırma burs programını uygulamaya almıştık. STAR programını yeniden açıyoruz. Bugün almaya başlayacağımız çağrı ile 2300 öğrencimizi destekleyeceğiz.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

0
0
0
0
0
0
0

YORUM YAZ

YORUMLAR

Bu habere daha önce yorum yapan olmadı.
Şimdi ilk yorumu sen yaz.!
ARŞİV
KARİKATÜR KÖŞESİ
ANKETLER
Serdar SANDAL 'DAN memnun musunuz?
Bu ankete toplam 0 kişi katıldı.