Hızır Basın

Sayfa Adresi : https://www.hizirbasin.com/haber-detay/1210_-on-secim-olmazsa-aday-olmayacagim-

GÜNDEM

Tümü

"ÖN SEÇİM OLMAZSA ADAY OLMAYACAĞIM"

(15 Ay, 7 Gün önce) 0 Yorum
Can Radyo'da Deniz Kafalı Kaya ile Şiraze Programının Konuğu CHP İzmir Milletvekili Kani Beko oldu. Kani Beko, Türkiye ve Dünya gündemiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Programa renk katan JET-ON bölümünde önseçimin önemine vurgu yapan Beko, "Önseçim olmazsa aday olmayacağım." dedi.

Programdan satır başları şöyle...


RUSYA UKRAYNA SAVAŞI’NIN EN ÇOK ETKİLENENİ TÜRKİYE OLACAK


Bugün Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin altıncı günü. Dün 248 öğrencimiz yurda döndü. Bunun yanı sıra dünyanın pek çok yerinde Rusya karşıtı eylemler oldu. En büyük Rusya karşıtı eylem Almanya’nın başkenti Berlin'de bir araya geldi. Biz Ukrayna’nın toprak bütünlüğünden yanayız ancak şunu burada bir kez daha söylemek istiyorum: Biz Yurtta sulh cihanda sulh diyen Atatürk’ün ilkelerini benimseyen bir siyasi partiyiz. Bu savaşın ülkemize ciddi mali etkileri olabilir. Çünkü Rusya’dan gelecek turistler sıkıntıya girebilir. Türkiye’nin turizm gelirlerinin yaklaşık yüzde 5’ini Ruslar oluşturuyorlar. Tarım ürünlerinin 1.5 milyar civarında bir ihracatımız var. Rusya’yla böyle bir ilişkimiz de var. Geçen yıl  ülkemize gelen turistlere baktığımız zaman ilk sırada Ruslar, ikinci sırada Almanlar, üçüncü sırada Ukraynalılar gelmiş. Bu konuda çok dikkatli olmak zorundayız. Bir de Rusya’nın dışarıdan aldığı müteahhitlik hizmetleri var. Bu müteahhitlik işleri dolayısıyla müteahhitlerin çalıştırmakta olduğu işçi var. Bu müteahhitlik hizmetleri yüzde 20 oranlarını bulmuş durumda. Bana göre bu çok ciddi bir rakam. 2021 yılında Rusya’dan 61 milyar metreküp doğalgaz almışız. Bunun yarısı da elektrik tüketiminde kullanılıyor. Bu savaştan en çok etkilenen Rusya, Ukrayna ve Türkiye olacak. İstatistikler böyle söylüyor.ZAMLAR: ÖZELLEŞTİRMENİN BEDELLERİNİ ÖDÜYORUZElektriğe yapılan zam sonrası insanlar gerçekten perişan. Asgari ücretliler, esnaflar, emekliler gerçekten çok zor günler geçiriyor. 2021 yılı sonu itibariyle sarayın bir yıllık harcamaları tam 7 milyon 870 bin liraya çıkmış. Akaryakıt, elektrik ve doğalgaz zamları vatandaşları bunaltmış durumda. Bu zamların kesinlikle geri alınması gerekir. Bizim halkımız bunu kaldıramaz. Biz Meclis’te konuyla ilgili bir önerge verdik ama AKP ve MHP reddedildi. Memleket yangın yerine dönmüş. İnsanlar sokaklara çıkmış. Bizim önergemiz AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. Şimdi aklımın almadığı bir konu daha var. MTV, KDV, ÖTV, stopaj… Biz zaten her ürün için vergi ödüyoruz. Bunun üstüne bir de MTV, KDV, ÖTV, stopaj nedir yani. Bu devlet eliyle bir soygun. Elektrik ve barajlar uluslararası sermayeye teslim edildi. Sanayiye verilen elektriğe yüzde 125 zam yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan müdahale bile edemiyor. Özelleştirmenin bedellerini ödüyoruz.

 

 
SEDEF KABAŞ İLE OSMAN KAVALA'NIN TUTUKLANMASI ANAYASAL BİR SUÇ


Son dönemlerde Sezen Aksu, Osman Kavala, Sedef Kabaş'la ilgili düşüncelerimi paylaşayım. Sedef Kabaş bir televizyon programında kullandığı bir atasözünden dolayı gözaltına alındı. Anayasamız basın ve ifade özgürlüğünü teminat altına almıştır. Eğer şimdi basın ve ifade özgürlüğü anayasal bir haksa Sedef Kabaş'ı gözaltına almak anayasal bir suçtur. Bunu yapanlar ise anayasal suç işlemektedir. Baktığımızda Sezen Aksu'ya şarkı sözlerinden dolayı camiide 'senin dili koparırım' diyen bir Cumhurbaşkanı var. Ben bu yaşıma kadar şarkı söyleyen bir sanatçıya 'senin dilini kopartırım' diyen bir Cumhurbaşkanı görmedim. Dünyada da böyle bir örneği yok. Osman Kavala'ya gelince, Gezi Direnişi'nin tam ortasında biz vardık.Gezi Direnişi'nin ne önünde yer aldık, ne arkasında yer aldık. Ben o zaman DİSK'in genel başkanıydım. On binlerce arkadaşımızla birlikteydik. O dönemlerde mevcut siyasal iktidara karşı toplumsal muhalefetin içinde yer almış gençler, dullar, yetimler, işçiler, işsizler eşitlik ve özgürlük isteyen herkes Taksim'e çıkmak istiyordu.  Onlardan biri de Osman Kavala idi. Osman Kavala'nın destek verdiğini, ekonomik anlamda katkı sunduğunu ne duydum ne gördüm. Böyle bir şey duymadım. Avrupa insan Hakları Mahkemesi konuyla ilgili beraat kararı vermesine rağmen burada hala siyasi baskı nedenlerinden dolayı içerde tutulması bana göre Türkiye'nin hukuk skandalıdır. Anayasal suçtur.
 
 
JET-ON'A DAMGA VURAN AÇIKLAMA: ÖNSEÇİM OLMAZSA ADAY OLMAYACAĞIM
 
Programın son bölümü olan JETON bölümünde moderatör Deniz Kafalı Kaya, CHP'li Beko'dan soracağı on soruya jet hızıyla yanıt vermesini istedi. JETON bölümünün en dikkat çekici kısmı ise, Kani Beko'nun ön seçim açıklaması oldu. Beko, önseçim olmazsa aday olmayacağını açıkladı.
 
1-En son ne zaman sinemaya gittiniz?
 
5 yıl oldu gitmeyeli.
 
2-Eşinize en son ne zaman hediye aldınız?
 
Hediye alırım. Genelde çiçek alırım. En son doğum gününde.
 
3-Aile ve özel ilişkileriniz dışında size nasıl hitap edilmesini istersiniz?
 
Lastikçi Kani
 
4-Şu an hangi kitabı okuyorsunuz?
 
Şu an Zülfü Livaneli'nin bir kitabını okuyorum.
 
5-Günlük ritüelleriniz var mı?
 
Ben sabah kalkıyorum çöpçülerle, gece yatıyorum bekçilerle. Kalkıp kahvaltı yapıyorum. Sonra dışarı çıkıyorum.
 
6-Beslenme alışkanlıklarınızdan memnun musunuz?
 
Beslenmeye dikkat ediyorum.
 
7-Keşke bu günlerimi görse dediğiniz birisi var mı hayatınızda?
 
Babamın görmesini isterdim.
 
8-Bir gün CHP ile yollarınızı ayırırsanız siyaset yolunuzu nasıl çizersiniz?
 
Demokrasi mücadelesinden emekli olunmaz. Dolayısıyla mücadele bittiğinde ömür biter. 45 yıldan beri sokaktayım. Mevcut siyasal iktidar durduğu sürece demokrasi mücadelesi veren arkadaşlarımızla omuz omuza olmaya devam edeceğim. Ben 45 yılımı DİSK'e CHP'ye ve aileme verdim Onlardan başka bir şey de düşünmüyorum. CHP'den ayrılıp başka bir partiye geçemem bu saatten sonra.
 
9- Kendinizi yeterli bulmadığınız zamanlar oluyor mu?
 
Ben de kendimi çok yeterli görmüyorum. Daha fazla çalışmam daha fazla okumam daha fazla mücadele etmem gerektiğine inanıyorum.
 
10- CHP İzmir Milletvekilisiniz. İzmir olmazsa neresi olur ?
 
Başka yerden aday olmayı düşünmüyorum. Genelbaşkanın, MYK'nın ve parti meclis üyelerinin aday göstermesiyle İzmir'e geldim aday oldum. 4 yıldır milletvekiliyim. Gece gündüz çalışıyorum. Genelbaşkanımızın ya da MYK'mızın şunu söylemesi lazım: 'Kani Beko sen aday oldun. Peki yıldan bu yana vekillik yapıyorsun. Sen bir İzmir'e git, sandıklara gir. İzmirli ne diyor. Sandıklardan çıkabilecek misin?' Mutlaka ama mutlaka önümüzdeki dönemde bir ön seçim olması gerekiyor. Biz çalıştık mı çalışmadık mı bunun kararını delegasyon verecek partili arkadaşlarımız verecek. Ön seçim olmazsa ben aday olmayacağım. Bunda kararlıyım.
 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

0
0
0
0
0
0
0

YORUM YAZ

YORUMLAR

Bu habere daha önce yorum yapan olmadı.
Şimdi ilk yorumu sen yaz.!
ARŞİV
KARİKATÜR KÖŞESİ
ANKETLER
Serdar SANDAL 'DAN memnun musunuz?
Bu ankete toplam 1 kişi katıldı.