Hızır Basın

Sayfa Adresi : https://www.hizirbasin.com/haber-detay/1253_focada-kutuphaneler-haftasi-senlikle-kutlandi

YEREL HABERLER

Tümü

FOÇADA KÜTÜPHANELER HAFTASI ŞENLİKLE KUTLANDI

(15 Ay, 13 Gün önce) 0 Yorum
İzmir’in Foça İlçesi’nde Kütüphaneler Haftası şenlikle kutlandı. Şenliğe katılan yüzlerce öğrenci meydanda kitap okudu. Türk Kütüphanecilik tarihinin en önemli isimlerinden “Eşekli Kütüphaneci” olarak bilinen Mustafa Güzelgöz’ün yaşam öyküsü ve kütüphanecilik adına yaptıkları, tiyatro oyunuyla canlandırıldı.

Foça Demokrasi Meydanı’nda İlçe Halk Kütüphanesi Müdürlüğü ve Bedia Midlli İlkokulu’nun işbirliği ile düzenlenen Kütüphaneler Haftası kutlama şenliğine Belediye Başkan Yardımcısı Göksel Acar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Menek, Halk Kütüphanesi Müdürü Bahadır Alagöz, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Öğrencilere meydanda okumaları için kitap dağıtıldıktan sonra, program, Kütüphane Müdürü Bahadır Alagöz’ün “Hakikatler ve Kütüphaneler” temalı konuşmasıyla başladı.

 

EŞEKLİ KÜTÜPHANECİ ŞENLİĞİN YILDIZI

 

Konuşmanın ardından öğrencilerin coşkulu alkışları ve tezahüratları altında Halim Foçalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenlerinden Meddah Ümit Görgülü ile Bedia Midilli İlkokulu öğretmenlerinden Gültekin Yeşilbaş sahneye çıktı. İkili sorularıyla öğrencileri de zaman zaman oyunun içine katarak Nevşehir'in Ürgüp ilçesinde vatandaşların kitaba ulaşabilmesi amacıyla 1940'lı yıllarda eşek ve katırlarla köy köy gezip kitap dağıtan ve "Eşekli Kütüphaneci” olarak tanınan Mustafa Güzelgöz’ü canlandırdı. Oyunda rol alan ve gerçekte olduğu gibi sırtında iki kütüphane sandığı taşıyan eşekte büyük ilgi gördü. Güzelgöz’ün hayatını canlandıran oyun isteyen çocuklara eşekli kütüphaneden 15 gün sonra iade koşuluyla kitap dağıtımıyla tamamlandı.

 

Programın son bölümünde protokol üyeleri ve İlçe Kütüphanesi’ne uzun yıllar hizmet veren Rukiye Köksal tarafından Foça Halk Kütüphanesi'nden yıl boyunca en çok faydalanan 3 öğrenci ve 1 yetişkine ödülleri verildi.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

0
0
0
0
0
0
0

YORUM YAZ

YORUMLAR

Bu habere daha önce yorum yapan olmadı.
Şimdi ilk yorumu sen yaz.!
ARŞİV
KARİKATÜR KÖŞESİ
ANKETLER
Serdar SANDAL 'DAN memnun musunuz?
Bu ankete toplam 1 kişi katıldı.