Hızır Basın

Sayfa Adresi : https://www.hizirbasin.com/haber-detay/419_calisanlarin-pazartesi-ile-derdi-ne-

YAŞAM

Tümü

Çalışanların “pazartesi” ile derdi ne?

(1 Yil, 8 Ay önce) 1 Yorum
Çoğu çalışan cuma gününden hafta sonu heyecanı yaşamaya başlayıp pazar günü itibariyle de pazartesi stresi içerisine giriyor. “Pazartesi” günü adeta tüm haftanın yükünü temsil eden bir konumda. Peki ama neden? Uluslararası eğitim platformu Laba eğitmenleri, çalışanlar arasında kötü bir şöhrete sahip olan bu günün neden zor olduğunu 5 başlıkta sıralıyor.

Uzun süren bir pazar günü kahvaltısı ve sevdiklerimizle geçirilen keyifli vaktin ardından gelen pazartesi günü, çoğu çalışanın stres yaşamasına neden oluyor. Öyle ki; en profesyonel, en başarılı, en çok kazanan insanlar bile güzel bir tatilin ardından pazartesi günü işe gitmekte zorlanıyor.

 

Laba eğitmenleri, pazartesi günlerinin çalışanlar için neden bu kadar zor olduğunu 5 adımda açıklıyor:

 

1. Doğal biyoritmlerin bozulması: Zihnimiz çoğu zaman biyolojik saatimize bağlı çalışıyor. Hafta içi erken, hafta sonu daha geç saatlerde uyanmak ise bu biyolojik saati olumsuz etkileyebiliyor. Uluslararası eğitim platformu Laba eğitmenleri, iki günlük fazla uykunun vücut saatini ortalama 45 dakika bozabildiğini ve bu durumun pazartesi sabahı uyanmayı daha da zorlaştırdığını aktarıyor.

 

2. Özgürlük duygusunu kaybetme düşüncesi: Yoğun bir haftanın ardından gelen iki günlük tatil birçok çalışana ilaç gibi gelse de özgürce geçirilen bir vaktin ardından rutine dönme fikri çalışanları mutlu etmiyor. İnsanların pazartesiyi bu kadar zor bulmasının en açık nedenlerinden birini, iki günlük bağımsızlıktan sonra gelen sorumluluk hissi oluşturuyor.

 

3. İşten memnun olmamak: İşini sevmeyen çalışanlar pazartesi günü işe gitmekten keyif duymuyor. Öyle ki Gallup tarafından yapılan ve 142 ülkeden çalışanın katıldığı anket, çalışanların yüzde 63’ünün işi için motivasyonu olmadığını ve pazartesi günlerini bu nedenle sevmediklerini gösteriyor. Pek çok insanın pazar geceleri kötü hissetmeye başladığını aktaran Laba eğitmenlerine göre bunun en büyük nedenlerinden birini, çalışanların sevmedikleri işe hazırlanmaları gerektiğini düşünmeleri oluşturuyor.

 

4. Bilinmeyene dair korku hissetmek: Öngörülmeyen şeyler çoğu insan için korku kaynağı olabilir. Özellikle, yoğun bir hafta sonu yorgunluğunun ardından yaklaşan iş karmaşası çalışanların psikolojisini olumsuz yönde etkiliyor.

 

5. Popüler düşünceler etkisinde kalmak: “Pazartesi zor bir gün” ve “Pazartesi günleri işte verimli olamıyorum” gibi duyulan yaygın ifadeler, o şekilde düşünülmese bile bir süre sonra inandırıcı gelebiliyor. Pazartesi günlerinin küresel olarak kötü bir algıya sahip olduğunu vurgulayan Laba eğitmenleri, kültürel mitler genellikle abartıldığı için çalışanlarında bu düşünceye yenik düştüğünün altını çiziyor.

Yöneticiler çalışanların duygularından haberdar mı?


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

0
0
0
0
0
0
0

YORUM YAZ

YORUMLAR

Bu habere daha önce yorum yapan olmadı.
Şimdi ilk yorumu sen yaz.!
ARŞİV
KARİKATÜR KÖŞESİ
ANKETLER
Serdar SANDAL 'DAN memnun musunuz?
Bu ankete toplam 1 kişi katıldı.