Hızır Basın | Haber | Son Dakika | Haberler | İzmir - Türkiye

Sayfa Adresi : https://www.hizirbasin.com/haber-detay/465_flas-flas-flas-hukumlulere-ceza-indirimi

TÜRKİYE

Tümü

FLAŞ FLAŞ FLAŞ HÜKÜMLÜLERE CEZA İNDİRİMİ

(2 Yil, 5 Ay önce) 4 Yorum
Adalet Bakanlığı bünyesinde uzun süredir üzerine çalışılan yasa taslağına son hali verildi ve Bakanlar Kuruluna sunuldu.

Ceza infaz yasası ile ilgili bir son dakika haberi daha geldi. Yapılan açıklamada, infaz düzenlemesinin Adalet Komisyonu'nda bu hafta yani 08.10.2021 cuma günü görüşüleceği duyuruldu.

AK Parti ve MHP'nin üzerinde çalıştığı infaz düzenlemesine ilişkin kanun teklifi dün son hali verildi. Teklife göre, ceza infaz kurumlarında geçirilmesi gereken süreler yeniden belirleniyor.  kamuoyu vicdanını yaralayacağı öngörülen "cinsel suçlar", "uyuşturucu", "kadına şiddet", "adam öldürme" ve "terör suçları" kapsam dışı bırakıldı.

YARI YARIYA İNDİRİM
* Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle cezaevlerinin rahatlatılmasını da sağlayacak olan izinlerden sonra ceza indirimi düzenlemesi , bu suçların dışında kalan suçlar için 2'de 1 oranında, yani yarı yarıya ceza indirimi getiriyor. Buna göre eğer hükümlü cezasının yarısını çekmişse tahliye olabilecek.
* Teklifte, hükümlülerin tutum ve davranışlarının değerlendirilmesine ilişkin esaslar yeniden belirleniyor. Hükümlüler ceza infaz kurumlarında bulunduğu tüm aşamalarda, en geç 6 ayda bir değerlendirmeye tabi tutulacak. 10 yılın üzerinde olan cezalarla terör ve kasten öldürme gibi önemli suçlardan mahkum olanların tahliyesine Cumhuriyet savcısının başkanlık edeceği bir kurul karar verecek... Bu kurulun tüm üyeleri seçilmiş ve 26.11.2021 tarihinde görüşülecek.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

0
0
0
0
0
0
0

YORUM YAZ

YORUMLAR

Bu habere daha önce yorum yapan olmadı.
Şimdi ilk yorumu sen yaz.!
ARŞİV
KARİKATÜR KÖŞESİ
ANKETLER
SERDAR SANDAL'DAN MEMNUN MUSUNUZ?
Bu ankete toplam 2 kişi katıldı.